ACC 561 Week 5 Assignment WileyPLUS

 

Brief
Exercise 18-8

Connect with a professional writer in 5 simple steps

Please provide as many details about your writing struggle as possible

Academic level of your paper

Type of Paper

When is it due?

How many pages is this assigment?

Meriden Company has a unit selling price of
$760, variable costs per unit of $380, and fixed costs of $332,120.

Compute the break-even point in units using the mathematical equation.

 

Brief
Exercise 19-16

Montana Company produces basketballs. It
incurred the following costs during the year.

Direct materials

$14,248

Direct labor

$25,442

Fixed manufacturing
overhead

$9,709

Variable manufacturing
overhead

$31,921

Selling costs

$21,138

What are the total product costs for the company under variable costing?

 

 Exercise 19-17

Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs.
Variable Cost per Unit
Direct materials        $8.25
Direct labor        $2.70
Variable manufacturing overhead        $6.33
Variable selling and administrative expenses        $4.29

Fixed Costs per Year
Fixed manufacturing overhead        $260,032
Fixed selling and administrative expenses        $264,110

Polk Company sells the fishing lures for $27.50. During 2012, the company sold 81,100 lures and produced 95,600 lures.

a.) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
Manufacturing cost per unit        $

(b.) Prepare a variable costing income statement for 2012.
(C.) Assuming the company uses absorption costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
Manufacturing cost per unit        $

(D.) Prepare an absorption costing income statement for 2012.

 

Brief Exercise 21-1

For the quarter ended March 31, 2012,
Maris Company accumulates the following sales data for its product,
Garden-Tools: $326,000 budget; $332,000 actual.

Prepare a static budget report for the quarter.

MARIS COMPANY
Sales Budget Report
For the Quarter Ended March 31, 2012

Product Line

Budget

Actual

Difference

Garden-Tools

$

$

$

Brief Exercise 21-4

Gundy Company expects to produce 1,212,840 units

of Product XX in 2012. Monthly production is expected to range

from 71,900 to 114,000 units. Budgeted variable

manufacturing costs per unit are: direct materials $4, direct labor $7,

and overhead $10. Budgeted fixed manufacturing costs per unit for

depreciation are $6 and for supervision are $3.

Prepare a flexible manufacturing budget for the relevant range value

using 21,050 unit increments.(List variable costs before fixed costs.)

GUNDY COMPANY

Monthly Flexible Manufacturing Budget

For the Year 2012

$

$

$

$

$

$

$

$

$